Jak na výrobu odlitků: Rady a tipy pro začátečníky

Chci začít odlévat a nevím, jak začít
Začít s odléváním může být zábavný koníček nebo skvělá podnikatelská činnost. Tento proces umožňuje vytvářet různé dekorativní předměty, sošky, kachle, květináče, cedulky, doplňky do interiéru i exteriéru. Než se pustíte do práce, je důležité pochopit základní principy odlévání a vybrat správný materiál pro váš záměr. Keramické licí hmoty jsou ideální pro výrobu detailních a lehkých výrobků, zatímco beton se hodí pro odolné a masivní předměty. Kromě toho je třeba vybrat vhodnou formu, věnovat pozornost přípravě směsi a správné technice odlévání, aby byl výsledný produkt co nejkvalitnější. V následujícím přehledu si řekneme, jaké materiály a pomůcky budete potřebovat a jak správně postupovat.
Doporučené pomůcky
- Licí hmota (Efkostone Refractory, Efkostone Classic, Efkoline, ArtBeton, FeinBeton)
- Forma (silikonová, hliněná, latexová)
- Míchací nádoby (plastové kelímky, kyblíky)
- Míchací nástroje (staré vařečky, plastové lžíce)
- Ochranné rukavice, případně brýle na broušení odlitků
- Igelit na zakrytí pracovní plochy
- Pracovní oděv, zástěra
Výběr licí hmoty
Existují různé druhy materiálů, které můžete použít. Nakupte si nejdříve menší balení a s materiálem se seznamte. Například ArtBeton (květináče, pítka pro ptáky, velké mísy, kachle), Efkostone Classic (reliéfy, sošky, odlévání přírodnin, sezónní dekorace).
Výběr formy
Formu můžete koupit hotovou (silikonová forma na pečení, na led, na odlévání pryskyřice) nebo si vyrobit vlastní (např. z keramické hlíny, modelovacího silikonu, tekutého latexu, olejového formovacího písku). Návody na výrobu silikonové formy máme na našem blogu spousty. Například zde vyrábíme podle předlohy vytištěné z 3D tiskárny.

Příprava formy
Pokud použijete silikonovou nebo hliněnou formu, není potřeba žádný separační prostředek. Pokud máte formu jinou, doporučujeme vytřít formu separačním činidlem. Velký výběr najdete na našem e-shopu.
Míchání licí hmoty
Přesně si odměřte množství hmoty a objem vody podle pokynů výrobce. Nejlepší nádobou je velký plastový kelímek u větších objemů plastový kyblík. Hmotu s vodou míchejte pomalu, aby se do ní nedostalo příliš vzduchových bublin.
Odlévání do formy
Poklepejte s nádobou o desku stolu, aby se vzduchové bubliny ve hmotě dostaly na povrch, kde je snadno rozfoukáte. Pomalu nalijte hmotu do formy. S formou opět opatrně poklepejte, aby vyšly poslední bublinky na povrch.
Vytvrzení a vyjmutí odlitku
Umístěte naplněnou formu na vodorovnou plochu a nechte hmotu zcela ztuhnout. Dle materiálu to může trvat pár hodin až několik dní. Opatrně vyjměte výrobek z formy.
Dokončovací práce
Odlitky lze dále libovolně povrchově upravovat, zabrousit nerovnosti jemným smirkovým papírem, brousit ruční bruskou, barvit, patinovat, nanášet oxidační činidla, lakovat. Také můžete například polepit ubrousky tzv. dekupážní technikou.

Úklid pomůcek
Dejte si pozor při úklidu a umývání zbytků materiálu. Nikdy nelijte žádný materiál do odpadu. Doporučujeme pracovat buď s jednorázovými pomůckami, které vyhodíte. Popřípadě vytírejte suchou hadrou, či lijte do speciálního kyblíku, kde zbytky necháte vytvrdnout a dále je vyhodíte do koše. Také můžete střepy sbírat a dále je recyklovat, návod najdete také na našem blogu.
Autor: Michala Šmikmátorová