Pomoc ptáčkům v zimě: Vyrobte chutnou ptačí svačinu a originální krmítko
Zima je obdobím, kdy mohou ptáčci potřebovat naši pomoc a pozornost. Zimní období je pro ptáky kteří nemigrují na jih nejnáročnějším obdobím roku. Krátké dny, nízké teploty a sněhová pokrývka jim často ztěžují hledání přirozené potravy. Poskytnutím potravy jim pomůžeme doplnit energii, kterou potřebují nejen na pohyb, ale také na udržení tělesné teploty.
Spojíme tedy příjemné s užitečným a vyrobíme želatinovo-semínkovou ptačí svačinu, plnou energie a živin, jež ptáci v chladných dnech potřebují. Druhý projekt je keramický, vytvoříme netradiční krmítko ve tvaru sněhuláka, do kterého lze umístit klasickou lojovou kouli. Sněhuláčka lze umístit na balkon nebo do zahrady a těšit se z pozorování ptačích strávníků. Oba návody jsou snadné a dají se zvládnout i s dětmi.
Ptačí svačina
Materiál a pomůcky:
- ptačí zob
- želatina
- plechová vykrajovátka
- špejle
- mašle nebo provázek
- alobal
- prkýnko
Na výrobu ptačích pochoutek si nachystáme plechová vykrajovátka, která položíme na prkénko pokryté alobalem.
Ptáčkům se nejvíce zavděčíme připravenou směsí ptačího zobu, která obsahuje různá semínka, oříšky a vločky.
Do hrnce nalijeme trochu teplé vody a nasypeme práškovou želatinu. Řídíme se návodem na sáčku s želatinou.
Želatinu zahřejeme na sporáku, aby se rozpustila, nesmí však vřít. Trochu želatiny si nalijeme do misky a do zbytku po zchladnutí nasypeme ptačí zob.
Směs želatiny a ptačího zobu dobře zamícháme. Želatina by měla začít asi po 5 až 10 minutách mírně tuhnout.
Nyní směs vložíme lžičkou do připravených formiček ležících na prkénku pokrytém alobalem.
Do každé formičky vložíme špejli, abychom uchovali otvor na provlečení provázku. Na povrch každé formičky nalijeme ještě lžíci želatiny, abychom srovnali povrch.
Po ztuhnutí tvary opatrně vyklopíme. Díky želatině budou krásně držet pohromadě. Do připravených otvorů provlékneme provázky. Ptačí svačinky zavěsíme na větvičku, v zimě přijdou ptáčkům k chuti.
Čím správně ptáky dokrmovat
V zimě je důležité ptákům poskytovat potravu, která je výživná a snadno stravitelná. Ideální jsou slunečnicová semínka, mák, len, ořechy (vlašské, lískové), lojové koule, čerstvé ovoce (jablka, hrušky) a zrní (pšenice, oves, proso, pro větší ptáky i kukuřice). Vyhněte se slaným, kořeněným nebo plesnivým potravinám, které mohou ptákům škodit.
Víte, jaké druhy ptáků u nás přes zimu zůstávají?
Přes zimu u nás zůstává mnoho druhů ptáků, kteří statečně čelí chladnému počasí. Mezi nejčastější patří sýkory (koňadra a modřinka), vrabci domácí i polní, kosové, červenky a zvonci zelení. Vidět můžeme také hrdličky zahradní, holuby hřivnáče nebo strakapoudy velké. Vzácněji se objeví barevný hýl obecný, mohutný dlask tlustozobý nebo brkoslav severní.
Sněhulák na lojové koule
Materiál a pomůcky:
- keramická hlína
- váleček
- nožík
- papírová šablona
- engoby
- štětec
- šlikr
- špejle
- modelovací pomůcky
- houbička
- provázek
- lojová koule pro ptáky
¨Za častého obracení vyválíme plát keramické hlíny silný necelý centimetr a podle papírové šablony vyřízneme kruh s otvorem uvnitř.
Otvor musí mít dostatečný průměr, aby se do něj vešla lojová koule pro ptáky. Nad otvorem uděláme dírku na zavěšení lojové koule.
Uhladíme okraje, uděláme dírku na pověšení (buď jednu nad otvorem nebo dvě naproti sobě). Přilepíme šlikrem hlavu, tvar mrkve jako nos, hrnec na hlavu, ruce a nohy. Pomalujeme engobami.
Náš sněhulák je po vyschnutí pálen rovnou na vysoký výpal (nastavíme pozvolnou křivku výpalu). Do připraveného otvoru/ů protáhneme provázek od lojové koule.
Náš keramický sněhulák vyšel v novém čísle časopisu Golem. Líbí se vám keramická