Máme pro vás projekt vhodný na tvoření s dětmi venku nebo třeba na táboře. Technika je jednoduchá, je zde však nutná spolupráce někoho dospělého, protože budeme tavit cín v ohništi.
Seznámíme děti s cínem a jeho vlastnostmi. Cín má velmi nízký bod tání, je velmi dobře kujný a zároveň odolný vůči korozi. Je známý lidstvu už od dob pravěku jako součást slitiny zvané bronz. Můžeme žáky odkázat na pravěké umění například bronzovou sošku býka z Býčí skály. Nechejte studenty přinést různé mince, knoflíky nebo drobné předměty, ze kterých si sami vytvoří cínový odlitek. Učebnu bude třeba vyměnit za venkovní prostory s ohništěm, a tak si také osvojíme bezpečné rozdělávání ohně. Pokud máte v plánu využít táborák pro opékání špekáčků, udělejte to až po dokončení tavicího experimentu!
Bezpečné tvoření: Upozorníme děti, že budeme pracovat s horkými předměty, tudíž musí přesně dodržovat instrukce dospělého, aby se nezranily. Práce není vůbec složitá nebo nebezpečná, jenom je důležité, aby se děti učily respektovat pokyny dozoru.
Obtížnost: Středně obtížné
Potřebný čas: 45 - 60 minut
Materiál a pomůcky:
- lego panáčci
- červený formovací písek (můžete také vytvořit silikonovou formu z žáruvzdorného silikonu Silcotin, která je na opakované použití)
- cínové dráty, zbytky cínu (používá se při technice Tiffany)
- plechovka
- pevný alobal
- plechová mělká miska
- kleště
- lžička
- kartáček
- žáruvzdorné rukavice
- pilník na železo, nůžky na plech
Pracovní postup:
- Nejprve si připravíme formu pro naše odlitky. Olejový písek nasypeme do mělké nádoby, pečlivě uhladíme do rovna a obtiskneme do něj lego panáčky. Olejový písek zaručí přesnost tvaru při odlévání a lze jej pak opakovaně použít na další odlévání.
- Zbytky cínu, cínové dráty vložíme do plechovky s vytvarovanou nálevkou (vytvarujeme pomocí kleští). Plechovku dobře uzavřeme pevným alobalem složeným alespoň na dvojito.
- Plechovku vložíme do ohně. Cín potřebuje k roztavení teplotu 232 °C, čehož v rozpáleném ohništi (nebo třeba grilu) dosáhneme asi za 15 minut.
- Plechovku vyjmeme z ohniště např. pomocí grilovacích kleští. Nyní musíme pracovat opravdu rychle. Sundáme alobal (pozor, je křehký, ať vám nenapadají kousky do rozpuštěného cínu).
- Plechovku uchopíme do kleští a tekutý cín nalijeme do prohlubní v písku. Cín brzy ztuhne a figurky můžeme vyjmout a očistit je od písku kartáčkem. Detaily lze upravit nůžkami na plech a pilníkem na železo.
Autor/video: Výtvarná dílna Amos