Zpráva skoro z konce světa

13.04.2021

Paní vychovatelka a vedoucí výtvarné dílny ZŠ Liptál Petra Pilná často se svými dětmi přispívá do našich časopisů Amos a Golem. Pod jejím vedením vznikají krásné projekty, které realizuje spolu se svými žáky. Dnes vám povyprávíme příběh o tom, jak se jejich keramické směrovky dostaly téměř až na konec světa. 

nová cedulka pro polární expedici 2019/2020
nová cedulka pro polární expedici 2019/2020

Když jsme na podzim v roce 2014 vyráběli keramickou směrovku s nápisem LIPTÁL 14 184 KM, a když  jsme se pak v jarním čísle časopisu pro keramiky GOLEM 2/2015 chlubili, že keramická cedulka doputovala na výzkumnou stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě, kde má svoji stanici česká vědecká expedice polárního výzkumu Masarykovy univerzity v Brně, ani ve snu jsme nevěřili, že přežije povětrnostní podmínky a mrazivé počasí tohoto (snad) věčně ledového kontinentu. S radostí a i trochou pýchy oznamujeme celému světu, že keramická cedulka se po pěti letech, kdy visela na stožáru uprostřed polární stanice, vrátila domů. K nám do školy.

únor 2021, směrovka se vrátila do Liptálu, foto P.Pilná
únor 2021, směrovka se vrátila do Liptálu, foto P.Pilná

Protože přes všem známá a nepříjemná karanténní omezení nemohlo dojít k osobnímu setkání našich žáků s liptálským rodákem a členem technického týmu polární expedice v roce 2019 panem Jaroslavem Geržou, který je iniciátorem celého směrovkového projektu a který nám cedulku dovezl zpět, podívejte se alespoň na fotografie přímo z osobního archivu polárníka.

leden 2020, u polární stanice Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě, foto J.Gerža
leden 2020, u polární stanice Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě, foto J.Gerža

Naši osmáci, kteří tenkrát jako nejmladší keramici pomáhali s výrobou směrovky, měli úžasný nápad. Přišli se vyfotit do naší družiny jako tehdy, když jsme ji připravovali na cestu. Tyto obrázky dělí 6 let a já jsem až doma nad počítačem zjistila, že se domluvili a oblékli se skoro stejně, jako když byli malí žáčci, aby to srovnání bylo dokonalé i barevně.

A jestli je Vám líto, že už v Antarktidě žádná naše cedulka není, nemusíte být smutní. Je...! Na stožáru visí úplně nová. A my si všichni přejeme, aby vydržela co nejdéle!

Použitý materiál: keramická hlína DL, dřevěná razítka s různými motivy, oxidy a glazury. Po vymodelování přežahnuto, glazováno, ostrý výpal 1100stupňů.

Petra Pilná, vychovatelka a vedoucí keramické dílny ZŠ Liptál, okres Vsetín. Foto archiv P.Pilná a J. Gerža, únor 2021